PHP Nedir?

PHP, sunucu taraflı olan, web için üretilmiş ve içine HTML gömülebilen bir betik programlama dilidir.

PHP, sunucu taraflı olan, web için üretilmiş ve içine HTML gömülebilen bir betik programlama dilidir. Önceden Personel Home Page (Kişisel Anasayfa) olarak kullanılmaktaydı ancak günümüzde Hypertext Preprocessor olarak kullanılmaktadır. 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulan bu kodlama dilinin popülerliği arttıktan sonra açık kaynak kodlu olarak paylaşılmıştır. Günümüzde PHP’nin gelişimini PHP topluluğu tarafından sağlamaktadır.

<html>
	<head>
		<title>PHP Temel Kod Dizini</title>
	</head>
	<body>
		<?php
			echo "Merhaba Dünya";
		?> 
	</body>
</html>

Merhaba Dünya

PHP’nin Kullanım Alanları Nelerdir? Neler Yapılabilir?

Günümüzde gelişimini hızla sürdüren firefox, yandex, chrome, opera gibi browserlar (Tarayıcılar) sayesinde, PHP ile basit bir blog sitesi, sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram vb.), WordPress, online oyunlar gibi bir çok proje üretebilirsiniz.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

  • PHP açık kaynak kodlu bir dil olduğundan dolayı gelişimi sürekli olarak devam etmektedir.
  • PHP ile ilgili dökümanlara ücretsiz olarak erişim olanağı vardır.
  • PHP Linux tabanlı bir kodlama dilidir, ancak sanal sunucular sayesinde sorunsuz şekilde çalışabilmektedir.
  • Büyük internet şirketlerinin sunduğu API destekleri ile birlikte kendi bilgilerinizi kullanma imkanını sağlanır.
  • PHP’de PDO soyutlama katmanını kullanarak sorunsuz, hızlı ve entegre bir şekilde veritabanları(Oracle, Sybase, DB2, MySQL vb.) ile kullanılabilir. PHP’nin en büyük özelliğide budur zaten.

Abdullah KUŞ
19 Temmuz 1999 İstanbul doğumluyum. Liseyi, `Web Programcılığı` üzerinden bitirdim; üniversiteyi ise, `Yönetim Bilişim Sistemleri` bölümünde okumaya devam etmekteyim. Okul hayatımın dışında, 4 senedir freelancer olarak şirketlere ve kişilere özel web siteleri yapmaktayım.