WordPress Site Hızlandırma

Bildiğiniz üzere siteye giriş yapmak isteyen kişilerin 7 saniye veya daha geç açılması durumunda site yüklenmeden geri kapatıyorlar.

WordPress Site Hızlandırma

Bugün sizlere wordpress site hızlandırma hakkında bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere siteye giriş yapmak isteyen kişilerin 7 saniye veya daha geç açılması durumunda site yüklenmeden geri kapattıkları bilimsel olarak açıklanmıştır. Öncelikle siteler hosting firmalarının sunucularının yoğunluğuna göre hızlarında çok az da olsa oynama göstermektedir.
Öncelikle sitenizin hızını ölçün.

Site hızını ölçen siteler

GOOGLE

PİNGDOM

GTMETRİX

Sitenizin hız testini kontrol ettikten sonra çıkan sonuçları bir yere not alın. ve sitenizi hızlandıracak aşamaları uygulamaya geçin.

Site Hızlandırmak İçin Yapılacaklar

genel bir wordpress site optimizasyonu yapın.

 1. WordPress sitenizdeki kullanmadığınız gereksiz wordpress eklentilerini etkisiz hale getirip kaldırın.
 2. WordPress sitenizde kullanmakta olduğunuz temanızda gereksiz güç tüketimi kullanacak olan, tema özelliklerini kaldırın. Örneğin temanız ile birlikte gelen fotoğraflar, sayfalar, yazılar gibi…
 3. WordPress sitenizde kullandığınız temanızın sorunsuz olarak çalıştığı en son php sürümüne yükseltin. ( Bunu yapabilmeniz için hosting firmanızın bu özelliği desteklemesi gerekmektedir.)
 4. Veri tabanızını meşgul eden, işlem kayıtları tutan eklentileri veya özellikleri kullanmayın. Yani demek istediğim, örneğin siteye 192.168.X.XX ipsinden giriş yapıldı gibi…
 5. Kullandığınız temanızın javascript (.js) ve Cascading Style Sheets (.css) dosyalarını küçültün. Bunu yaparken bazı eklentilerden yardım alabilirsiniz. Örneğin W3 TOTAL CACHE eklentisinin Minify (Küçültmek) özelliği ile dosyalarınızdaki gereksiz kilobayt kaplayan boşluklar vs. gibi şeyleri siler ve eğer tek tek el ile CSS Compressor ve JavaScript Compressor gibi compressorler ile birlikte bu işlemi gerçekleştire bilirisiniz ve bu sayede ulaşabileceğiniz maksimum optimizasyona ulaşabilirsiniz.
 6. Sayfa okunma sayısı, görünüm sayısı gibi istatislikleri veri tabanına kaydediyorsanız eğer bundan vazgeçin, eğer böyle bir olanak sağlayan eklenti kullanıyorsanız da o eklentiyi kaldırın. Bunun sebebi ise sitenizin seosu geliştikçe anlık ziyaretçi alımı artıcaktır. Örneğin anlık ziyaretçi 70 oldu diyelim, siteye bu 70 kişi anlık olarak giriş yaptığında veritabanında INSERT SQL sorgusu çalışacak ve sitenizde kasmalar meydana gelecektir. Kasmaların sebebi ise çalışan sorgu yüzünden oluşan aşırı kaynak tüketimidir.
 7. Resimlerinizin boyutlarını optimize edin. Örneğin resmi oluştururken web için kaydedin ve sayfanızda kullancağınız resim diyelimki 400 uzunluğa 400 yükseklik ve siz zaten otomatik olarak düzeltiyo diyip 1200 uzunluğa 1200 yükseklikte resim atarsınız evet sayfanızda 400×400 gözükür ancak resim dosyanızın ismi örneğin resim.png ise sayfada bulunan resim resim400x400.png gibi olacaktır. Yani burda resmin ismi önemli değildir ancak bu sefer sitenizde 1 yerine 2 tane resim olucaktır gereksiz depolama olacaktır.

Genel bir veritabanı optimizasyonu yapın.

Bu işlem ile birlikte veritabanında bulunan gereksiz kayıt edilmiş verileri temizler ve SQL ile yaptınız sorgularda daha iyi performanslı bir sonuç elde edersiniz.

Veritabanıdaki Gereksiz Yer Kaplayanlar

 • Yazıların önceki şekilleri
 • Önceden kullandığımız yazı taslakları
 • Silinmiş yorumlar

Bu gereksiz yer kaplayan şeyleri Advanced Database Clenaer adlı eklenti ile çözeceğiz. Bu eklentide veritabanınızda silmek is istediğiniz verilerin yanındaki kutucuğu işaretleyip işlemi başlatmanız yeterli olacaktır.

Eklentideki Seçeneklerin Türkçe Karşılıkları

Revisions » Düzeltmeler

Drafts » Taslaklar

Auto drafts » Otomatik taslaklar

Trash posts » Çöp kutusu yayınları

Pending comments » Bekleyen yorumlar

Spam comments » Spam yorumları

Trash comments » Çöp kutusu yorumları

Orphan post meta » Yetim sonrası meta

Orphan comment meta » Yetim yorum meta

Orphan relationships » Yetim ilişkileri

Dashboard transient feed » Kontrol paneli geçici feed’i

 Wordpress Cache Optimizasyonu

Cache optimizasyonunda da WP Super Cache eklentisinden yardım alacağız. Öncelikle eklentiyi kurun ve etkinleştirin ve adımları izleyin.

Kolay sekmesine girin.

önbellekleme bölümündeki önbellekleme açık seçeneğini seçin.

Gelişmiş sekmesine girin.

Bu sekmede işaretlenecek olan seçenekler;

 • Bu siteye gelen ziyaretleri, daha hızlı erişim için önbelleğe alın.
 • Önbellek dosyalarını sunmak için mod_rewrite kullan.
 • Giriş yapmış kullanıcılar veya düzenli yorumcular için sayfaların önbellekleme.
 • Don’t cache pages with GET parameters. (?x=y at the end of a url)
 • Önbellek yenileme. Yeni bir önbellek dosyası oluşturulurken ziyaretçilere eskisi gösterilir.
 • Clear all cache files when a post or page is published or updated.

Daha ayrıntılı WP Super Cache ayarları için buradaki makaleme göz atın.

Genel Bir WordPress Konfigürasyon Ayarları

Öncelikle wp-config.php dosyanızda define ile başlayan kod satırlarının hemen üstüne bu kodu yazmalısınız.
/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */
Sitenizin WordPress paneline giriş yapın ve genel ayarlar sekmesine gidin. Ardında WP_HOME & WP_SITEURL satırlarında değişiklik yapın.

define(‘WP_HOME’, ‘http://www.siteadresiniz.com’);
define(‘WP_HOME’, ‘http://www.siteadresiniz.com’);

WordPress sitenizin daha hızlı olması için wordpressin ram bellek kullanım miktarını sunucunuzda bulunan memory_limit değerine göre değiştirin. memory_limit değerinizi öğrenmek için php dosyası oluşturup aşağıdaki

kodu yapıştırıp ögrenebilirsiniz.

<?php phpinfo(); ?>

Örneğin memory_limit değeriniz 256MB ise şu kodları kullanacaksınız;

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);
define(‘WP_MAX_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);
Wordpressdeki eklenti, tema ve wordpress sürümlerinin kontrollerini gerçekleştiren özelliği devre dışı bırakın ve admin panelinde hız yakalayın.
define(‘DISALLOW_FILE_MODS’, true);
Eğer güncelleme yapacaksanız bu kodu kaldırıp, işleminizi gerçekleştirdikten sonra kodu tekrar eklemelisiniz.

Eğer otomatik güncelleme yapılmasını istemiyorsanız aşağıdaki kodları kullanın;
define(‘AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED’, true);
define(‘WP_AUTO_UPDATE_CORE’, false);
Eğer ortam dosyalarının bulunduğu dizini değiştirmek istiyorsanız, farklı bir yer kullanıyorsanız aşağıdaki kod ile bunu belirtin;
define(‘UPLOADS’, ‘wp-content/ortam’);
Yazıların saklanacak olan versiyonunu belirleyin.
define(‘WP_POST_REVISIONS’, 3)

.htaccess dosyasını kullanın.

Öncelikle söylemek istiyorum .htcaccess dosyasına kodları kullanırken teker teker deneyerek devam etmelisiniz. .htaccess dosyasındaki kullanmanız gereken kodları buradaki makalemden bakabilirsiniz.

ve son olarak sitenizin tekrar ölçün ve not aldığınız sonuçlar ile karşılaştırıp farkı kendi gözünüzle görün.

Site hızını ölçen siteler

GOOGLE

PİNGDOM

GTMETRİX

Abdullah KUŞ
19 Temmuz 1999 İstanbul doğumluyum. Liseyi, `Web Programcılığı` üzerinden bitirdim; üniversiteyi ise, `Yönetim Bilişim Sistemleri` bölümünde okumaya devam etmekteyim. Okul hayatımın dışında, 4 senedir freelancer olarak şirketlere ve kişilere özel web siteleri yapmaktayım.